• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.784832.9162
Euro35.145635.2864
feride melike kandemir
kandemirmelike1907@gmail.com
İNSÜLİN DİRENCİ
07/09/2021


Günümüzde maalesef artık çok küçük çocuklarda bile görülebilen, aslında tek başına bir hastalık olmamakla birlikte belli bazı hastalıkların öncü birliği bir sendromdur kendisi.
Eğer dikkat edilip önlem alınmazsa ileride şeker hastalığına dönüşebilir. İnsülin direncini tanımlamadan önce insüline değinelim biraz. İnsülin pankreastan salgılanan şeker metabolizmasını düzenleyen bir hormondur. İnsülin bu düzenlemeyi yaparken “insülin reseptörü” adı verilen bir yapıya bağlanır ve aktive olur. Bu reseptör, çeşitli nedenlerle insülinin bağlanmasına izin vermez ise; insülin kanda yeterli miktarda olduğu halde görev yapmıyormuş izlenimi verir. Yani, vücuttaki şekeri kontrol etmek için salgılanan insülinin etkisini göstermesindeki zorluk olarak tanımlanabilir. Vücut bu durumu kontrol edebilmek için daha fazla insülin salgılamaya başlar. Bu da kilo alımına, karaciğer yağlanmasına, kalp ve damar hastalıklarına neden olabilir. Salgılanan fazla insülin besinlerin vücutta daha fazla yağ olarak depolanmasına neden olur. Gittikçe daha fazla salgılanan insülin pankreası yorar. İnsülin direnci zamanla pankreas yetmezliği ve diyabet hastalığına kadar gidebilen ciddi bir tablo ile karşımıza çıkabilir. İnsülin direnci (HOMA-IR) 2.5 ve üzeri ise insülin direnci var demektir.
İnsülin direnci nasıl hesaplanır ?
HOMA-IR=Açlık Glikoz(mg/dL) X Açlık İnsülin(uIU/mL) /405
HOMA skoru ≥2,5 olan hastalar insülin direnci pozitif (HOMA-IR[+]
İnsülin direncinde tedavi 3 ayaklı bir sehpa gibidir. Ayaklardan bir tanesi eksik kalırsa sehpa ayakta duramaz. Bunlar tıbbi-medikal tedavi-beslenme ve egzersizdir. Eğer doktorunuz
uygun görüyorsa mutlaka düzenli ilaç kullanımı, düşük glisemik indeksli –dengeli ve sağlıklı bir beslenme ve mutlaka haftada en az 300 dakika egzersiz tedavinin olmazsa olmazlarıdır.
Besin sanayisinin gelişimi, şekerin icadı, besine daha kolay ulaşabilme ve alım gücünün artması bize günümüzde kronik hastalıklar olarak dönmektedir. Kolay ulaşılabilen
yüksek kalorili ve yüksek karbonhidratlı besinler, ofis ve plazalarda saatlerce hareketsiz kalmak bel çevresinde yağlanmaya ve sonucunda da insülin direncine neden olmaktadır.
İnsülin direnci olan bireylerde;
· yemek sonrası, şekerli bir gıda yedikten sonra gereğinden fazla bir ağırlık hissi, uyku hali oluşması

· Yemekten sonra şekerin kontrolsüz olarak düşmeye başlamasıyla el titremesi, terleme,
· Mide kazınması şikayetleri;
· Kilo almanın kontrol edilememesi
· Sık tatlı yeme isteği
· Yorgunluk hissi
· Bel çevresinin giderek genişlemesi
· 'Akantozis Nigrikans' denilen özellikle koltuk altı, kasık, boyun bölgelerinde esmerleşme
· Karaciğerde yağlanma
· Kadınlarda adet düzensizlikleri olarak sıralanabilir. İnsülin direnci belirtilerini fark eder etmez mutlaka bir endokrinoloji ya da dahiliye uzmanına başvurulmalıdır.
Glisemik indeksi yüksek olan yiyecekler , insülin direncini arttırır. Özellikle rafine şeker ve
içerisinde rafine şeker içeren gıda ve içecekler, hazır meyve suları, meşrubatlar, şerbetli
tatlılar, şekerlemeler, gofret ve bazı çikolatalar, beyaz pirinç, pirinçle yapılan dolma-sarmalar,
pirinç pilavı, patates ve patatesli besinler, beyaz ekmek gibi besinlerden uzak durmak gerekir.
Tam tahılları yeterli ve az miktarda, özellikle protein ağırlıklı ,meyve –sebze tüketilen bir beslenme programı izlenmelidir.
Glisemik indeksi yüksek olan yiyecekler , insülin direncini arttırır. Özellikle rafine şeker ve içerisinde rafine şeker içeren gıda ve içecekler, hazır meyve suları, meşrubatlar, şerbetli
tatlılar, şekerlemeler, gofret ve bazı çikolatalar, beyaz pirinç, pirinçle yapılan dolma-sarmalar, pirinç pilavı, patates ve patatesli besinler, beyaz ekmek gibi besinlerden uzak durmak gerekir.
Tam tahılları yeterli ve az miktarda, özellikle protein ağırlıklı ,meyve –sebze tüketilen bir beslenme programı izlenmelidir.
Glisemik indeksi yüksek olan yiyecekler , insülin direncini arttırır. Özellikle rafine şeker ve içerisinde rafine şeker içeren gıda ve içecekler, hazır meyve suları, meşrubatlar, şerbetli
tatlılar, şekerlemeler, gofret ve bazı çikolatalar, beyaz pirinç, pirinçle yapılan dolma-sarmalar, pirinç pilavı, patates ve patatesli besinler, beyaz ekmek gibi besinlerden uzak durmak gerekir.
Tam tahılları yeterli ve az miktarda, özellikle protein ağırlıklı ,meyve –sebze tüketilen bir beslenme programı izlenmelidir.
 272 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Sağlığınızı Beslemek İçin Bir Yol: Kurubaklagil Tüketimi - 05/09/2022
Sağlığınızı Beslemek İçin Bir Yol: Kurubaklagil Tüketimi
MEVSİM GEÇİŞİ - 19/10/2021
MEVSİM GEÇİŞİ
LİGHT ÜRÜNLER SAĞLIKLI MIDIR ? - 18/10/2021
LİGHT ÜRÜNLER SAĞLIKLI MIDIR ?
DİYETTE SUYUN ÖNEMİ - 06/10/2021
DİYETTE SUYUN ÖNEMİ
Mutluluk Hormonu (Serotonin) - 01/09/2021
Mutluluk Hormonu (Serotonin)
KİLO KORUMA - 30/08/2021
KİLO KORUMA
METABOLİZMAYI OLUMSUZ ETKİLEYEN FAKTÖRLER: - 19/08/2021
METABOLİZMAYI OLUMSUZ ETKİLEYEN FAKTÖRLER:
METABOLİZMA NEDİR? - 19/08/2021
METABOLİZMA NEDİR?
MADEN SUYU NEDİR? NELERE DİKKAT ETMELİYİZ? - 30/07/2021
MADEN SUYU NEDİR? NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?
 Devamı
Saat
Site Haritası