• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.13268.1652
Euro9.67379.7124
feride melike kandemir
kandemirmelike1907@gmail.com
Uyku- Obezite ve Beslenme İlişkisi
29/12/2020

Artık hepimizin de bildiği üzere dünyada ve ülkemizde obezite bir sağlık sorunu haline gelmiş durumda. Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması-2010 verilerine baktığımızda Türkiye'de toplam obezite sıklığı %30,3 olarak kaydedilmiştir. Obeziteye karşı mücadelede yaşam tarzı değişikliğine örnek olarak düzenli fiziksel aktivite yapılması,gün içerisinde televizyon ve bilgisayara ayrılan sürenin kısaltılması, günlük uyku süresinin yeterli hale getirilmesini sıralayabiliriz. Uyku, nöroendokrin fonksiyonların ve glukoz metabolizmasının önemli bir düzenleyicisidir. Karanlıkta salgılanıp gündüzleri salgılanmayan melatonin hormonu akşam 21.00'den sonra salgılanmaya başlayıp, 23.00-04.00 arası en yüksek seviyelerine ulaşır. Bu saatlerde uyanık olmak, gece besin tüketimimizin artmasını tetiklemektedir. Gece geç saatlerde uyuduğunuzda veya uyku düzeni bozulduğunda vücuttaki stres durumuna bağlı olarak kortizol salgılanmasıyla birlikte vücutta yağ depolanması da artar. Yine geç saatlerde uyumaya bağlı olarak açlık hormonu olan ghrelinin salgılanması tetiklenirken, tokluk hormonu olan leptinin salgılanması azalacaktır.Yani uyku süresinin azalması; bozulmuş glukoz toleransı, azalmış insülin duyarlılığı, artan kortizol konsantrasyonu, artmış ghrelin, azalmış leptin hormonlarını ve artmış iştah, açlık, kilo alımı ve obezite durumlarını tetiklemektedir. Uyku-iştah metabolizması ve uyku süresinin obezite riski üzerine etkilerini araştırmış bilimsel çalışmalar mevcuttur. Bütün bu çalışmalar bize sağlıklı olmamız ve ideal kilomuz için, uyku saatimizin 23.00'dan daha da geç saate kalmaması ve 6-8 saat uyku süresinin ideal olduğunun bilgisini vermektedir. 
Uyku&Beslenme
Doğru zamanda doğru uyku süresini planladıktan sonra, dikkat çekilmesi gereken bir diğer konu ise, uyku verimi için beslenmemizde nelere dikkat etmememiz gerektiği:
·         Gün içerisinde ve özellikle akşam yemeğinde çok yağlı, kızartma, kavurma şeklinde pişirilmiş besinler yerine daha hafif salata, zeytinyağlı sebze yemeklerini tercih edin.
·         Yatmadan en az 2 saat önce besin alımını sonlandırın.
·         Uykuya dalmakta problem yaşayan bireyler gece ara öğününde; muz, yoğurt, ılık süt,kefir, keten tohumu yulaf ezmesi,ceviz, badem,papatya çayı gibi seçeneklere şans verebilir.
·         Uyku düzeni ve kafeinle ilişkili olarak yapılan bir çalışmada, kahve tüketimini öğleden sonra 2'den itibaren kesmenin uyku düzeninin korunmasında önemli olduğu sonucuna varılmış. Buna bağlı olarak kafein içeren besin ve içeceklerin hem miktarını abartmamalı hem de öğle saatlerinden önce tüketmeye dikkat edebiliriz yorumu yapabiliriz. 
 85 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SAHURDA BESLENME - 13/04/2021
SAHURDA BESLENME
HASHİMATO TİROİDİNDE BESLENME - 05/04/2021
HASHİMATO TİROİDİNDE BESLENME
UYKU DÜZENİ - 30/03/2021
UYKU DÜZENİ
GASTROÖZAFAJİAL REFLÜ - 23/03/2021
GASTROÖZAFAJİAL REFLÜ
ŞEKER VE BAĞIMLILIK İLİŞKİSİ - 23/03/2021
ŞEKER VE BAĞIMLILIK İLİŞKİSİ
MİGREN VE BESLENME - 14/03/2021
MİGREN VE BESLENME
ORTOREKSİYA NERVOZA - 04/03/2021
ORTOREKSİYA NERVOZA
DELBOEUF YANILSAMASI - 01/03/2021
DELBOEUF YANILSAMASI
KALP DAMAR HASTALIKLARINDA BESLENME - 17/02/2021
KALP DAMAR HASTALIKLARINDA BESLENME
 Devamı
Saat
Site Haritası