• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.397413.4510
Euro15.173215.2340

FIRTINA ÇİVRİL’İ VURDU

Pazar günü saatteki hızı 75.24 kilometreye ulaşan fırtına kiraz ve erik ağaçlarına zarar verdi. 10 bin dekar kiraz, 5 bin dekar eriğin fırtınadan zarar gördüğünü söyleyen Çivril Ziraat Odası Başkanı Mehmet Özkul, hasar tespitinin ancak 3–4 gün sonra yapılabileceğini açıkladı.

                Pazar etkili olan fırtına, Çivril’de erik ve kiraz ağaçlarını vurdu. Çivril’de saatteki saatte ki hızı 75.24 kilometreye ulaşan fırtına, kiraz ve eriklerin dökülmesine neden olduğunu söyleyen Çivril Ziraat Odası Başkanı Mehmet Özkul, “fırtına, kiraz ve erik bahçelerinden hasara neden oldu. Çivril’de 10 bin dekar alanda tamamen ihraçlık kiraz ve 5 bin dekar alanda da erik üretimini yapılıyor” dedi.

HASAR TESPİTİ 3 GÜN SONRA

                Özkul, fırtınanın şiddetinden ağaçlardaki kiraz ve eriklerin döküldüğünü belirterek, “Gerçek hasar tespiti 3 gün sonra gerçekleşir. Fırtınanın etkisiyle birbirine çarpan kirazlar da kararlamalar oluşacaktır. Kararma nedeniyle kiraz ihracatı etkilenecektir” diye konuştu.

ÜRETİCİ ERİKTEN

ZARAR ETTİ

                Çivril’de 5 bin dekar alanda yetiştirilen ve ihraç edile erikten bu yıl üreticinin zarar ettiğini belirten Ziraat Odası Başkanı Özkul, “Üretici bu yıl erikten zarar etti. Önce don vurdu. Şimdide fırtına. Çiçek döneminde dondan zarar gören çiftçinin hasarını TARSİM karşılamıyor. Fırtına da sigorta kapsamında değil. Çivril çiftçisi bu yıl erik ve kirazdan zarar etti” dedi.

                MERKEZDE AĞAÇLAR DEVRİLDİ

                Fırtına şehir merkezinde bir çok ağacın devrilmesine sebep oldu. Devrilen ağaçlar elektrik tellerini kopardı ve bazı sokaklarda elektrik kontağından yangın çıktı. Özel bir öğrenci yurdu yakınında çıkan yangına Çivril Belediyesi İtfaiye ekibi derhal müdehale etti ve yangını büyümeden kontrol altına aldı. Bir evin yanındaki ağaç devrilerek evin üzerine düştü ve ev kullanılamaz hale geldi. Bazı evlerin çatısı uçtu.

                Yaşanan olaylarda can kaybı ve yaralanma olmazken maddi hasarlar meydana geldi.860 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Site Haritası