• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.119632.2483
Euro34.816934.9564

TBMM BAŞKANVEKİLİ GÜLİZAR BİÇER KARACA, DOLU NEDENİYLE TARIMSAL ÜRÜNLERİN AĞIR HASAR GÖRDÜĞÜ DENİZLİ

08/05/2024

TBMM BAŞKANVEKİLİ GÜLİZAR BİÇER KARACA, DOLU NEDENİYLE TARIMSAL ÜRÜNLERİN AĞIR HASAR GÖRDÜĞÜ DENİZLİ BULDAN’DA İNCELEMELERDE BULUNDU

    TBMM Başkanvekili ve Cumhuriyet Halk Partisi Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Buldan Belediye Başkanı Mehmet Ali Orpak ve İlçe Başkanı Şenol Cerit ile birlikte Denizli Buldan’da dün yaşanan yoğun dolu yağışı nedeniyle başta zeytin ve üzüm üreticileri olmak üzere ekili ürünleri zarar gören Buldanlı üreticilerle bir araya gelerek tarımsal üretim yapılan alanlarda incelemelerde bulundu.

    DOLU NEDENİYLE OLUŞAN

ZARAR YÜZDE DOKSAN

    4 Mayıs günü Buldan’da başlayan yoğun dolu yağışı nedeniyle zeytinlik ve üzüm bağları zarar görmüştü. Üreticilerin aktardığına göre, binlerce hektar ekili arazideki ürünlerin yüzde doksanı oluşan zarar nedeniyle telef olmuş durumda. Dört mevsim yaprağı dökülmeyen zeytinliklerdeki ağaçların, dolu nedeniyle yapraklarının ve zeytin tanelerinin döküldüğü inceleme sırasındaki görüntülere yansıdı. Bir üzüm üreticisi,bağındaki üzüm fidelerinin sap çöplerinin zaman içerisinde ağırlık bindikçe kopacağını ve şu an yüzde 50 gibi görünen zararın aslında yüzde 90-95 civarında olduğunu ifade etti.

    ÇİFTÇİLERİN KREDİ BORÇLARI GECİKME FAİZİ ALINMAKSIZIN EN AZ BİR YIL SÜREYLE ERTELENMELİDİR

    Biçer Karaca; Buldan’da dün akşam saatlerinde meydana gelen dolu sonrasında hem üzüm bağları hem de zeytinlikleri dolaştığını ifade ederek, gördüğü manzaranın içler acısı olduğunu söyledi. Çiftçinin ürünlerini yetiştirebilmek için kooperatiflerden ve bankalardan çekmiş oldukları kredilerin bu koşullar altında ödenebilme ihtimali olmayacağı nedeniyle, TARSİM yetkililerinin incelemeleri sonrası Buldan’da doludan zarar gören çiftçilerin çekmiş olduğu kredilere ait kredi borçlarının faizsiz olarak, gecikme faizi alınmaksızın en az bir yıl süreyle ertelenmesi gerektiğini ifade etti.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Site Haritası