• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.784832.9162
Euro35.145635.2864

BİK Yönetim Kurulu 2023 Yılı 22. Toplantısı yapıldı

10/11/2023

BİK Yönetim Kurulu 2023 Yılı 22. Toplantısı yapıldı

    Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu’nun 2023 Yılı 22. Toplantısı 8 Kasım 2023 tarihinde gerçekleştirildi.

    Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu toplantısında resmi ilan ve reklam yayımıyla alakalı süreli yayınlar hakkında yapılan işlemler, basın çalışanlarının borç para talepleri ile Basın İlan Kurumu 32. Dönem 4. Genel Kurul Toplantısının gündemi görüşülerek karara bağlandı.

    195 Sayılı Basın İlan Kurumu Teşkiline Dair Kanun,  31 Mart 2023 tarihine kadar yürürlükte bulunan Resmi İlan ve Reklamlar ile Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliği ve Resmî İlan ve Reklam Yönetmeliği’ne Dair Kararlar

    Resmi ilan ve reklam yayımıyla alakalı gazeteler hakkında yapılan işlemlerin görüşülmesi neticesinde;

    Bartın, Gümüşhane, İstanbul ve Mersin’de yayımlanan 1’er gazetenin Sayfa Düzeni Şartını, Rize’de yayımlanan 2 gazetenin Kadro Bildirim Zorunluluğunu ihlal etmeleri nedeniyle; 195 sayılı Kanun’un 49. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi uyarınca Bartın, Gümüşhane, İstanbul ve Mersin’de yayımlanan gazetelere 1’er gün, Rize’de yayımlanan gazetelere ise 3’er gün süreyle resmi ilan ve reklam kesme müeyyidesi uygulanmasına karar verildi.

    Süreli yayınların haklarında alınan Genel Müdürlük Kararlarına yaptıkları itirazların değerlendirilmesi sonucunda;

    İzmir’de yayımlanan bir gazetenin Sevk Edilen İlanı Gününde Yayınlama Şartını ihlal etmesi sebebiyle hakkında alınan Genel Müdürlük Kararına yaptığı itiraz reddedilerek, ilgili gazeteye 7 gün süreyle resmi ilan ve reklam kesme müeyyidesi uygulanmasına karar verildi.

    Borç para ve yardımlar

    Basın İlan Kurumu, basının desteklenmesine yönelik faaliyetleri kapsamında, Kurumun Teşkiline Dair 195 sayılı Kanun’un 2. maddesinin üçüncü ve beşinci fıkraları ile Basın İlan Kurumu Yönetmeliği ve 68 Sayılı Genel Kurul Kararının ilgili hükümleri uyarınca, basında fikren ve bedenen çalışanlara faizsiz borç para vermekte ve yardıma muhtaç basın mensupları ile vefat edenlerin ihtiyaç sahibi ailelerine de maddi yardımlar yapmaktadır.

    Bu kapsamda resmi ilan yayımlama hakkını haiz gazetelerde fikren veya bedenen çalışan 31 kişinin borç talepleri kabul edilerek; 31 basın mensubunun her birine 6.000 Türk Lirası faizsiz ve 6/12/18/24 ay geri ödemeli toplam 186.000 Türk Lirası borç para yardımı yapılmasına karar verildi.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Site Haritası