• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.217331.3424
Euro33.756133.8913

GÜRPINAR MESİRELİĞİ ESKİ İHTİŞAMINA KAVUŞACAK

23/03/2023

GÜRPINAR MESİRELİĞİ ESKİ İHTİŞAMINA KAVUŞACAK

    Yıllardır çözüm bekleyen Gürpınar Mesireliğine neşter vuruldu. Çivril’in en güzel mesire alanlarından biri olan Pınarbaşı Mesireliğinde bakım ve temizleme çalışmaları başlatıldı.

    Gürpınar Mahallesinde bulunan ve çevrenin mesire alanı olan Pınarbaşı Mesireliğinde bulunan su kaynaklarında bakım ve temizlik çalışmaları başlatıldı.

    Yıllardır bakımsız kalan ve terkedilmiş görüntüsüyle tepki çeken mesire alanında yeniden peyzaj çalışması yapılacağı ve yaz mevsimine kadar hizmete gireceği belirtildi. Çalışmalar hakkında bilgi veren belediye başkan yardımcısı Ekrem Çulha “Pınarbaşı, Gürpınar’ın göz bebeği, Çivril’in en güzel doğal mesire alanı. Yapacağımız çalışma ile eski ihtişamlı günlerine yeniden kavuşacak” dedi. Peyzaj çalışmalarının ardından alana sosyal tesis alanlarının da yapılacağını belirten Çulha “Son beş yılda alan bakımsız kaldı. DSİ ile yaşanan bir yetki kargaşası vardı. Su kaynaklarının da kurumasıyla alan terk edilmeye başlamıştı. Çivril Belediyesi olarak su havuzunun dip bölgesinde bir temizlik çalışması yaptık. Su gözlerini açarak su akışını yeniden sağladık. Bununla birlikte dip bölgesindeki kaçakları da minimuma indirdik. Havuzda su birikmeye başladı. Havuzun içine atılan çöp ve benzeri şeyleri de temizledik. Tabi su miktarı eskisi gibi değil, küresel ısınma nedeniyle yaşanan kuraklık su kaynaklarımızı olumsuz etkiledi. Ama biz Pınarbaşı’na yeniden su toplamayı başardık. Bunun yanında oturma alanlarını da elden geçirip kullanılır hale getiriyoruz. Çalışmalarımız bittiğinde biriken suyun fazlası sulama amaçlı kullandığımız gölete bırakılacak ve yaz mevsiminde sulama amaçlı kullanılacak. Su ile dolan havuz buraya yeni bir hava katacak. Yapacağımız sosyal alanlar ile vatandaşların keyifle temiz bir ortamda dinlenmesine olanak sunacağımız bir yer yapmış olacağız” dedi.

    Pınarbaşı’ndaki havuzda biriken suyun şu anki mevcut kanaldan gölete akamadığını ifade eden başkan yardımcısı Ekrem Çulha “Su miktarı çok azaldı. Hem gözlerden akan su azaldı hem de bakım ve tadilat öncesi kaçak çoktu. Dolayısıyla havuzda su birikmiyor. Dolayısıyla su şişmiyor ve kanala akmıyor. Zaten kanal su kaynaklarından çok yukarda yapıldığı için suyun önce havuzda birikmesi gerekiyor. Kaçakların giderilmesinin ardından su havuzda toplanmaya başladı şu anda havuzda 80 cm su var, bu ilerleyen günlerde daha çok olacak ama kanal çok yukarda kalıyor. Gölete su aktarabilmemiz için DSİ’nin yeni bir kanal yapması yada mevcut kanalın kotunun biraz düşürmesi gerekiyor. Bunun için gerekli görüşmeleri yaptık inşallah DSİ bu kanalı işe yarayacak şekilde yeniden yapar yada bize müsaade eder biz Çivril Belediyesi olarak bir boru hattı ile fazla suyu gölete veririz” dedi.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Site Haritası