• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.054619.1310
Euro20.510920.5930

SULAMA ZAMMINA İTİRAZ ETTİLER

16/03/2023

SULAMA ZAMMINA İTİRAZ ETTİLER

    Çivril’de 2023 yılında uygulanacak sulama su fiyatlarına yapılan zamma tepki gösteren muhtarlar toplantı yaptı.

    Muhtarlar Derneği önderliğinde bir araya gelen muhtarlar, DSİ yönetimindeki Toprak Sulama Birliğinin sulama suyuna yaptığı zammı geri çekmesini istedi. Tren istasyonu toplantı salonunda yapılan toplantıya katılan muhtarlar Kaymakam Hasan Akbulut, Belediye Başkanı Niyazi Vural ve Ziraat Odası Başkanı Mehmet Özkul’dan yaşanan sıkıntı ile ilgili olarak destek istedi. Son yıllarda yaşanan kuraklık nedeniyle gölde azalan su miktarı, Çivril ve Baklan ovalarında tarımsal sulamayı olumsuz etkiliyor. Geçen yıl dönüşümlü ekim modeline geçilen ova da sık sık su sıkıntısı yaşayan çiftçiler bu yıl Sulama Birliği tarafından yapılan zam ile ne yapacaklarını şaşırdı. Yapılan zammın bazı bölgelerde %170’e ulaştığını belirten muhtarlar artan maliyetle birlikte su zammının çiftçiye ağır bir yük yüklediğini ifade ettiler.

    Toplantıda konuşan Irgıllı Muhtarı Barış Altıntaş çiftçinin artan maliyetlerin altında kaldığına dikkat çekerek “Artan fiyatlar yüzünden tarlaları ekmek artık çok maliyetli buna bir de su fiyatları eklendi. Geçen yıl bir dekar yer için 180 lira olan sulama ücreti bu yıl 440 liraya yükseldi. Çoğu ürün 2 ve daha fazla su istiyor bunun için bu fiyatların yeniden güncellenmesi zam oranın makul seviyelere çekilmesi gerek” dedi.

    Muhtarların taleplerini dinleyen Kaymakam Hasan Akbulut ve Belediye Başkanı Niyazi Vural, Çivril Ziraat Odası başkanı Mehmet Özkul önderliğinde DSİ Aydın Bölge Müdürlüğü, DSİ Denizli Şube Müdürlüğü ve Toprak Sulama Birliği yetkililerin olduğu bir toplantı yapılmasını ve çiftçilerin taleplerinin değerlendirileceğini belirterek toplantının sulama sezonu başlamadan ve en kısa sürede yapılması gerektiğini ifade ettiler.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Site Haritası