• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.57939.6177
Euro11.148711.1934

HASAT ZAMANI ÇİÇEK AÇTI

22/09/2021

HASAT ZAMANI ÇİÇEK AÇTI

Çivril’de bir çiftçinin bahçesindeki elma ağacı hasat zamanı çiçek açtı.
Çivril Karamanlı mahallesinde hasat edilmeyi bekleyen elma ağacı çiçek açtı. Bahçesinde hasat yapmaya hazırlanan üretici Şakir Karamanlı şaşkınlığını “Toplum gibi ağaçlarında dengesi bozuldu” diyerek dile getirdi.
Elma hasadının başladığı Çivril’de bir elma ağacının çiçek açması görenleri şakına çevirdi. Şakir Karamanlı’ya ait bahçedeki bodur cinsi elma ağacının dalları hasat olmayı bekleyen elma ve çiçekle dolu. Bahçesinde dip elma toplamaya gittiğinde ağacın çiçek açtığını fark eden Karamanlı, ağacın çiçek açmasını kuraklığa bağladı. Ağaçların yeterince sulanamadığını ve yağışlardan faydalanamadığını belirten Şakir Karamanlı “35 - 40 yıldır elma üretiyorum ilk defa böyle bir şey gördüm. Erik ağaçlarında bu tür çiçeklenmelerin yaşandığını duymuştum ama elma ağacının Eylül ayında çiçek açmasına ilk defa şahit oldum. Sulama yapılmadığı ve yeterli yağış olmadığı için ağaçlar kendini yenileyemedi. Bu ağaç bir taraftan meyve verirken bir taraftan da kendini yenilemeye çalışıyor” dedi.
Elma Mayıs’ta çiçek açar.
Elma ağacının ilkbaharda çiçeklendiğini belirten Şakir Karamanlı “Elma Mayısta çiçek açar. Biz Eylül’deyiz. Elmanın hasadı başlayacak. Ağacın üzerinde olgunlaşmış hasat olmayı bekleyen elma var ama aynı dalda çiçek de var. Hasat zamanı elma ağacının çiçek açmasını anlayamadım” dedi.
HABER: ORAL SARI


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Site Haritası